• فعالیت های باستان شناسی

  فعالیت های باستان‌شناسی در راستای ساماندهی « شهر توس »

  صبحگاه روز ۱۹ تیر ماه ۱۳۷۵ رهبر معظم انقلاب اسلامی از توس بازدید فرمودند و از نزدیک، با اوضاع جاری مجموعه فرهنگی- تاریخی و اقدامات عمرانی و پژوهشی ادارة کل میراث فرهنگی خراسان در توس آشنا شدند و سپس طی یادداشتی چنین مرقوم داشتند:
  « بسم الله الرحمن الرحیم  خدا را شکر که در حاشیه‌ی زیارت تابستانی مشهد مقدس رضوی علیه‏آلاف التحیه، توفیق  بررسی و شناسایی آثار باستانی یادمان های تابران

  تپه قادرآباد:

  موقعیت: این تپه باستانی در فاصلة ۷ کیلومتری شرق شهر توس (تابران) و ۲۲ کیلومتری شمال شرق مشهد, در میان روستاهای گرمه و قادرآباد و در حاشیه کشف‌رود قرار دارد. مختصات جغرافیایی آن “۳۴ و ’۳۰/ ْ۳۶ عرض شمالی و “۱۷ و ’۲۷/ ْ۵۹ طول شرقی می‌باشد.
   


  تاریخچه مطالعات میدانی و کاوش های باستان‌شناسی

  خرابه‌های توس یا تابران کهن در دو سدة اخیر، و به خصوص در خلال ۱۰۰ سال گذشته، به دلایل گوناگون، نظر جهان گردان را به خود جلب کرده است. از نوشته برخی از آنها بر می‌آید که در تابران تأملی داشته‌اند و اگرچه عمدةً باستان‌شناس نبوده‌اند؛ اما اقدام به پژوهش باستان‌شناسی در محوطة باستانی تابران توس نموده‌اند.

  در سال های اخیر هم هیأت های باستان‌شناسی رسمی، اعزامی از « میراث فرهنگی » در آن محوطه اقدام به بررسی و پژوهش کرده اند.

پیوندها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق