• دبیرخانه روز بزرگداشت فردوسی

    از نخستین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال ۱۳۱۳ که به همت انجمن حفظ آثار ملی در “هزاره فردوسی” برگزار شده است. تا امروزه بیش از ۸۰ سال می گذرد. هر سال بنا بر اقتضای شرایط، همزمان با فرا رسیدن ۲۵ اردیبهشت ماه، بزرگداشت و یادبودی بر مزار حکیم فرزانه توس برگزار میگردد. گاه این بزرگداشت ها با یاری ارگان های دولتی و همکاری نهادهای خصوصی و مردمی، باشکوه و جلال فراوانی همراه بوده است و گاه به گونه ای صمیمانه به شاخه ای گل و شمعی روشن محدود و منحصرگشته که عاشقان و علاقمندان این شاعر بزرگ بر مزارش می چیدند. دراغلب بزرگداشت ها که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی متولی آن بوده است تقریباً برنامه ها ازیک ماه بیش تر پیشنهاد شده، چارت اجرایی ترسیم گردیده و دبیرخانه ای موقتی شکل می گرفته تا ساماندهی امور اجرایی انجام شود.
    امسال با عنایت به فرموده رهبرمعظم انقلاب و نامگذاری سال ۹۳ به عنوان سال”اقتصاد و فرهنگ، با مدیریت جهادی و عزم ملی” و شان فرهنگی و منزلت ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی نزد ایرانیان و جهانیان، درخلال بازدید معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جناب آقای دکتر سلطانی فر از مجموعه فرهنگی ـ تاریخی آرامگاه فردوسی، مبحث بزرگداشت این شاعر بزرگ در “روز ملی منسوب به وی” مورد توجه ویژه ای قرار گرفت و مقررشد که دبیرخانه دائمی روز ملی فردوسی تاسیس شده و درطول سال به گردآوری کلیه آثار علمی منسوب به زندگی فردوسی، شاهنامه و شهرتاریخی توس پرداخته و ساماندهی همایش ها، کنفرانس ها، مراسم فرهنگی و هنری با موضوع منطقه جغرافیایی و تاریخی توس، شاهنامه و فردوسی که در مجموعه ی آرامگاهی وی برگزار می گردند را در دستور کار قرار دهد.
    لذا از تمامی علاقه مندان، پژوهشگران و استادان که در این زمینه تالیفات، مقالات و آثاری را به رشته تحریر درآورده اند و یا در زمینه برگزاری باشکوه تر روز ملی فردوسی پیشنهادی دارند،خواهشمندیم با نشانی الکترونیکی ما  تماس گرفته و با ارسال آثار خود به نشانی : info@ferdowsitoos.com و تلفن: ۰5132663825 ما را دربرگزاری شکوهمند روز ملی فردوسی یاری نمایند.

پیوندها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق