• دبیرخانه روز بزرگداشت فردوسی

          از نخستین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال ۱۳۱۳ که به همت انجمن حفظ آثار ملی در " هزاره فردوسی " برگزار شده است. تا امروزه بیش از ۸۰ سال می گذرد. هر سال بنا بر اقتضای شرایط، همزمان با فرا رسیدن ۲۵ اردیبهشت ماه، بزرگداشت و یادبودی بر مزار حکیم فرزانه توس برگزار می گردد. گاه این بزرگداشت ها با یاری ارگان های دولتی و همکاری نهادهای خصوصی و مردمی، باشکوه و جلال فراوانی همراه بوده است و گاه به گونه ای صمیمانه به شاخه ای گل و شمعی روشن محدود و منحصر گشته که عاشقان و علاقمندان این شاعر بزرگ بر مزارش می چیدند. دراغلب بزرگداشت ها که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی متولی آن بوده است تقریباً برنامه ها ازیک ماه بیش تر پیشنهاد شده، چارت اجرایی ترسیم گردیده و دبیرخانه ای موقتی شکل می گرفته تا ساماندهی امور اجرایی انجام شود.

          امسال با عنایت به فرموده رهبرمعظم انقلاب و نامگذاری سال ۹۳ به عنوان سال " اقتصاد و فرهنگ، با مدیریت جهادی و عزم ملی " و شان فرهنگی و منزلت ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی نزد ایرانیان و جهانیان، درخلال بازدید معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جناب آقای دکتر سلطانی فر از مجموعه فرهنگی ـ تاریخی آرامگاه فردوسی، مبحث بزرگداشت این شاعر بزرگ در " روز ملی منسوب به وی " مورد توجه ویژه ای قرار گرفت و مقررشد که دبیرخانه دائمی روز ملی فردوسی تاسیس شده و درطول سال به گردآوری کلیه آثار علمی منسوب به زندگی فردوسی، شاهنامه و شهرتاریخی توس پرداخته و ساماندهی همایش ها، کنفرانس ها، مراسم فرهنگی و هنری با موضوع منطقه جغرافیایی و تاریخی توس، شاهنامه و فردوسی که در مجموعه ی آرامگاهی وی برگزار می گردند را در دستور کار قرار دهد.

          لذا از تمامی علاقه مندان، پژوهشگران و استادان که در این زمینه تألیفات، مقالات و آثاری را به رشته تحریر درآورده اند و یا در زمینه برگزاری باشکوه تر روز ملی فردوسی پیشنهادی دارند، خواهشمندیم با نشانی الکترونیکی ما تماس گرفته و با ارسال آثار خود به نشانی: info@ferdowsitoos.com و تلفن: ۰5132663825 ما را دربرگزاری شکوهمند روز ملی فردوسی یاری نمایند.

     

     

پیوندها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق