• ساختار آرامگاه فردوسی
   

        مقبره و ایوان آرامگاه از سیمان و آهن و... ساخته و با سنگ مرمری بنام (سنگ خلج) تزیین شد. معمار این بنا استاد حسین لُرزاده بود و مجری طرح درودیان با مسئولیت مستقیم کیخسرو شاهرخ. انتخاب سنگ ها توسط استاد حسین حجار باشی زنجانی انجام شد که استاد کمال دقت و توجه را در انتخاب بهترین و سالم ترین سنگ‌ها رابه خرج داد. این بنا از کف ۱۸متر ارتفاع دارد که مقبره در وسط این بنا قرار داشت که سنگ مرمر نفیسی بر روی آن قرار دارد و یک متر از کف بالا تر قرار دارد، یک ایوان ۴۰متری بنا را احاطه می کند، سقف آرامگاه با کاشی های معّرق و مقرنس تزیین شده بود. بنای یاد شده به دلایل مختلف از همان ابتدا شروع به نشست و خرابی نمود و با وجود تعمیرات مکرر مشکل آن حل نشد تا اینکه در سال ۱۳۴۳شمسی تصمیم گرفته شد بطور کلی بنا خراب شده و بنای جدید با پایه های محکم‌تر، مواد و مصالح بهتر ساخته شود.

   

  عملیات اجرایی بنای جدید آرامگاه  

       عملیات اجرایی بنای جدید در سال ۱۳۴۳ شمسی شروع شد ولی این بار پس از بررسی جنس خاک و سایر عناصر و عوامل دخیل در کار شروع به ساخت بنای جدید با حفظ شکل ظاهری و طرح کلی آن نمودند، جهت این کار از قسمت های مختلف بنا عکس گرفته شد و سنگ های نما و سایر سنگ ها شماره گذاری شدند. پس از خاکبرداری به عمق ۵ متر در ابعاد ۳۰×۳۰ پی بنا با بتن ساخته شد و سایر قسمت های بنا با مصالح مقاوم و مرغوب مانند سیمان، آهن و سنگ ساخته شد.  تعداد ستون هایی که بنا را بر آن استوار کردند ۲۴ ستون در زیر زمین (همان طبقه اول) و ۸ ستون در طبقه دوم بود ستون ها به قطر ۷۰ سانتیمتر و به شکل بیست گوشه منظم ساخته شده اند. فضای کوچک داخلی آرامگاه وسیع تر شد (۹۰۰ مترمربع) بخش فوقانی بنا که دربنای اولیه تو پر بود توخالی و مجّوف شد. کاشیکاری و تزیین زیر زمین با کاشی های معّرق و الهام گرفته از عناصر تزئینی دوران هخامنشی و قرن چهارم هجری (دوره حیات فردوسی) انجام شد تا نشانی باشد از عظمت و اصالت کسی که در آنجا آرمیده است. تزیین نما با همان سنگ های بنای قبلی که شماره گذاری شده بود انجام گرفت و دیوارهای داخلی بنا در قسمت زیرزمین با سنگ های مرمر به ابعاد ۲۰×۵۰ سانتیمتر و کف تالار با همان سنگ ها و به ابعاد ۹۰×۹۰ و ۴۰×۹۰ تزیین شد و سنگ نوشته ها و نقش برجسته ها در مورد فردوسی و .. این بنا بیش از پیش زیبا تر و جذاب تر نمود.  

      کار ساخت بنای جدید توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحی و اجرا شد پس از چهار سال در سال ۱۳۴۷ بنای جدید آرامگاه رسما افتتاح شد.
   

پیوندها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق