شب شعر زبان فارسی  -  پنجشنبه 10 شهریور 1401 ساعت 13:0
بازدید سفیر فنلاند از آرامگاه فردوسی در مشهد  -  پنجشنبه 10 شهریور 1401 ساعت 12:56
 • ساختار آرامگاه فردوسی

   
        مقبره و ایوان آرامگاه از سیمان و آهن و... ساخته و با سنگ مرمری بنام (سنگ خلج) تزیین شد. معمار این بنا استاد حسین لُرزاده بود و مجری طرح درودیان با مسئولیت مستقیم کیخسرو شاهرخ. انتخاب سنگ ها توسط استاد حسین حجار باشی زنجانی انجام شد که استاد کمال دقت و توجه را در انتخاب بهترین و سالم ترین سنگ ها رابه خرج داد. این بنا از کف ۱۸ متر ارتفاع دارد که مقبره در وسط این بنا قرار داشت که سنگ مرمر نفیسی بر روی آن قرار دارد و یک متر از کف بالا تر قرار دارد، یک ایوان ۴۰ متری بنا را احاطه می کند، سقف آرامگاه با کاشی های معّرق و مقرنس تزیین شده بود. بنای یاد شده به دلایل مختلف از همان ابتدا شروع به نشست و خرابی نمود و با وجود تعمیرات مکرر مشکل آن حل نشد تا اینکه در سال ۱۳۴۳ شمسی تصمیم گرفته شد بطور کلی بنا خراب شده و بنای جدید با پایه های محکمتر ، مواد و مصالح بهترساخته شود.
   

  عملیات اجرایی بنای جدید آرامگاه  

       عملیات اجرایی بنای جدید در سال ۱۳۴۳ شمسی شروع شد ولی این بار پس از بررسی جنس خاک و سایر عناصر و عوامل دخیل در کار شروع به ساخت بنای جدید با حفظ شکل ظاهری و طرح کلی آن نمودند، جهت این کار از قسمت های مختلف بنا عکس گرفته شد و سنگ های نما و سایر سنگ ها شماره گذاری شدند. پس از خاکبرداری به عمق ۵ متر در ابعاد ۳۰×۳۰ پی بنا با بتن ساخته شد و سایر قسمت های بنا با مصالح مقاوم و مرغوب مانند سیمان، آهن و سنگ ساخته شد.  تعداد ستون هایی که بنا را بر آن استوار کردند ۲۴ ستون در زیرزمین (همان طبقه اول) و ۸ ستون در طبقه دوم بود ستون ها به قطر ۷۰ سانتیمتر و به شکل بیست گوشه منظم ساخته شده اند  فضای کوچک داخلی آرامگاه وسیع تر شد (۹۰۰ متر مربع) بخش فوقانی بنا که دربنای اولیه تو پر بود توخالی و مجّوف شد. کاشیکاری و تزیین زیر زمین با کاشی های معّرق و الهام گرفته از عناصر تزئینی دوران هخامنشی و قرن چهارم هجری (دوره حیات فردوسی) انجام شد تا نشانی باشد از عظمت و اصالت کسی که در آنجا آرمیده است. تزیین نما با همان سنگ های بنای قبلی که شماره گذاری شده بود انجام گرفت و دیوارهای داخلی بنا در قسمت زیرزمین با سنگ های مرمر به ابعاد ۲۰×۵۰ سانتیمتر و کف تالار با همان سنگ ها و به ابعاد ۹۰×۹۰ و۴۰ ×۹۰  تزیین شد و سنگ نوشته ها و نقش برجسته ها در مورد فردوسی و .. این بنا بیش از پیش زیبا تر و جذاب تر نمود.  

  کار ساخت بنای جدید  توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحی و اجرا شد پس از چهار سال در سال ۱۳۴۷ بنای جدید آرامگاه رسما افتتاح شد.


   
پیوندها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق