اخبار پنجشنبه 25 مرداد 1397 ساعت 8:30

احسان زهره وندی مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس :پایان خوش جلوخان؛ شورای تخصصی میراث فرهنگی کشور به طرح بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی رأی مثبت داد

تصمیمی که عصر روز سه شنبه مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی کشور و استان و همچنین شهرداری مشهد برای بازپیرایی ورودی آرامگاه حکیم توس گرفتند، دیگر فقط شاهنامه پایان خوشی ندارد بلکه قرار است محیط پیرامونی مدفن صاحب شاهنامه هم عاقبت‌به‌خیر شود.

ا تصمیمی که عصر روز سه شنبه مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی کشور و استان و همچنین شهرداری مشهد برای بازپیرایی ورودی آرامگاه حکیم توس گرفتند، دیگر فقط شاهنامه پایان خوشی ندارد بلکه قرار است محیط پیرامونی مدفن صاحب شاهنامه هم عاقبت‌به‌خیر شود. روز گذشته رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس به همراه مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی و تعدادی از مدیران این مجموعه به پایتخت سفر کردند تا با حضور در شورای تخصصی میراث فرهنگی کشور، تحفه‌ای بزرگ به نام بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی برای دوستداران پاس‌دارنده زبان فارسی به ارمغان بیاورد. حالا با تصویب این طرح، وضعیت نابسامان چندین سال اخیر این محدوده تعیین تکلیف می‌شود و اتفاقاتی خوشایند برای ورودی یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های میراثی کشور رقم خواهد خورد. در همین راستا، عصر دیروز، رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد خبر خوش تصویب کلیات طرح بازپیرایی جلوخان آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی را به شهرآرا اعلام کرد و گفت: این کلیات به همراه نقشه طرح به امضای اعضای جلسه که معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور نیز یکی از آن‌ها بود رسیده است و بر مبنای آن، کمیته‌ای پنج‌نفره تا هفته آینده برای بررسی جزئیات طرح مذکور راهی مشهد خواهد شد. مسعود ریاضی بررسی این جزئیات را مربوط به اقدامات نازک‌کاری همچون جانمایی آب‌نماها، باغچه‌ها و مسیرهایی که در طرح در نظر گرفته شده است دانست و اظهار کرد: با طی شدن این مسیر، کار مشاور طرح که شهرداری مشهد با او قرارداد هم امضا کرده است شروع می‌شود. وی درباره اعتبار مورد‌نیاز این طرح افزود: هنوز چون نقشه‌ها آماده نشده است نمی‌توان رقم دقیقی برای اجرای این پروژه اعلام کرد اما بر اساس برآوردهای اولیه پیش‌بینی می‌شود حدود ١۴ میلیارد تومان برای اتمام آن هزینه شود.

﷯ طرحی آرام منطبق با آرامگاه 
مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس نیز روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا از اجرای طرحی آرام با محیط آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی خبر داد و گفت: طرح مصوب در مساحتی هفت‌هکتاری و با هندسه‌ای که از خود آرامگاه برداشت شده است، در فضایی آرام و منطبق با محیط پیرامونی به اجرا در می‌آید تا علاقه‌مندان این مجموعه میراثی در آرامشی خاص به گردش بپردازند.
احسان زهره‌وندی این نکته را نیز گفت که قرار است بازدیدکنندگان از این مجموعه در جلوخان با شهر توس، فردوسی و مشاهیر و مفاخر این شهر آشنا شوند.‌ وی این طرح را فقط منحصر به جلوخان ندانست و بازپیرایی بولوار ۴٢ هکتاری پردیس تا کشف‌رود را نیز در زمره اقداماتی برشمرد که در روند اجرای این پروژه بزرگ در دستور کار قرار گرفته است. وی با تقدیر از شهرداری مشهد و کمیسیون توسعه و عمران توس در شورای اسلامی این شهر اظهار کرد: مدیریت شهری با درایت شخص شهردار مشهد و تلاش‌های اعضای شورای شهر وارد اجرای این قضیه شده است و امید می‌رود اتفاقات خوبی در این حوزه به ثمر بنشیند. زهره‎وندی ادامه داد: هرچند روند و روال اجرای این طرح به شهرداری مشهد بستگی دارد، پیش‌بینی می‌شود طی سه هفته آینده این عملیات وارد فاز اجرایی شود. 

 

منبع:   تعداد بازدید : 384 نوشته شده توسط: کاربر سایت فردوسی

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

پیوندها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق